Senioreiden pelikauden päättäjäisiä vietettiin ti 30.9.14
Lakesiden senioreiden jokaviikkoisten tiistaikisojen päätöskisa pelattiin Järvenrannassa tiistaina 30.9.2014. Kisapäivänä nautittiin kauniista syksyisestä säästä ja mukavasta peliseurasta hyväkuntoisella kentällä.
Pelien jälkeen senioritoimikunta tarjosi kaikille osallistujille lounaan klubilla. Lounaan yhteydessä palkittiin sekä päivän parhaat suoritukset että kauden aikana menestyneitä. Päivän parhaista suorituksista vastasivat Antti Haavisto, Samuli Rajakallio ja Liisa Kuparinen.
Kolme viikkoa aikaisemmin pelattiin Paras Seniori -kisa, jota voidaan nimittää tiistaikisojen mestaruuskisaksi tai vaikkapa seuran senioreiden pistebogeymestaruuskilpailuksi. Tänä vuonna näihin kiertopalkintoihin saavat nimensä Marjukka Kuorilehto (N50), Tuomo Pälviranta (M55) ja Seppo Keskumäki (M65).
Päätöskilpailun perinteisiin kuuluu myös pitkäaikaisen seniorijäsenemme Eino Hartikan luovuttama Eikan Pytty -kiertopalkinto, joka tänä vuonna annettiin Erkki Hautaniemelle. Senioritoimikunnan puheenjohtaja Heikki Ahola kertoi, että aktiivisuuden ja klubin toimintaan osallistumisen lisäksi tänä vuonna erityisenä jakokriteerinä on ollut arvokkaan esimerkin näyttäminen. Erkki on erinomainen esimerkki kaikenikäisille golfareille ja vielä lajia tuntemattomillekin golfin positiivisista vaikutuksista niin fyysiseen kuin psyykkiseen terveyteen. Pienien kremppojen ei pidä antaa masentaa ja isompiinkin vaivoihin voi golfista olla apua.
Omien tiistaipelien lisäksi seniorimme ovat kuluneen kauden aikana esiintyneet erinomaisesti edukseen myös kansallisissa kisoissa. Senioreiden seurajoukkueiden SM-kultaa voittanutta nelikkoamme Alpo Mäntykorpea, Antti Kärkeä, Hannu Ronkaista ja Pekka Lindemania muistettiin stipendeillä.
Toukokuun alun ja syyskuun lopun välillä seniorit pelasivat yhdessä yhteensä 21 kertaa ja näistä kerroista 15 oli kausikilpailun osakilpailuja. Pistekisoista kahdeksan parasta huomioitiin kauden kokonaistulokseen. Päätöspelien yhteydessä palkittiin kolme parasta kussakin kolmessa sarjassa seuraavasti:
Naiset:
1) Sirkka Ristilä 78 pistettä
2) Raija Seikku 68 pistettä
3) Sinikka Rajakallio 60 pistettä
Miehet alle 65:
1) Antti Kärki 69 pistettä
2) Jouni Irri 64 pistettä
3) Hannu Ronkainen 59 pistettä
Miehet yli 65:
1) Kari Seikku 61 pistettä
1) Seppo Keskumäki 61 pistettä
1) Matti Ristilä 61 pistettä
Pauli Segerman on tänäkin vuonna ansiokkaasti ylläpitänyt tilastoja senioreiden peleistä, pistetaulukot ja tiedot osallistumisaktiivisuudesta löytyvät kokonaisuudessaan näistä linkistä.
Suotuist näyttävät onneksi jatkuvan, joten yhteisiä pelejä ei ole syytä vielä jättää tähän. Tiistaipelit jatkuvat siis hiukan epävirallisemmissa merkeissä ja kierroksille startataan pääsääntöisesti klo 10. Ilmoittautumiset jo tutuksi tulleeseen tapaan maanantain aikana. Yhteisiä pelejä jatketaan aina talven tuloon ja kauden päättymiseen saakka.
Senioritoimikunta ja kenttäyhtiö kiittävät kaikkia senioreita tähänastisesta todella aktiivisesta kaudesta. On ollut ilo seurata reipasta ja hyväntuulista toimintaa, josta on tylsyys kaukana!
Tapaamisiin kentällä, tervetuloa pelaamaan!