Juhannusgolfia Lakesidessa
Lakesidessa juhannusta juhlitaan perinteisesti golfaten ja kisaillen. Sekä aattona että juhannuspäivänä kisaillaan henkilökohtaiset avoimet kisat Järvenranta-kentällä, sunnuntaina puolestaan pelataan neljän hengen scramble Pirunpellossa.
Aattoiltaa vietetään perjantaina 24.6.16 rennoissa juhannustunnelmissa. Ennen kilpailua kokoonnumme Kartanoravintolaan ruokailemaan klo 17:00 alkaen. Suomen lippu nostetaan salkoon iltakuudelta ja sen jälkeen startataan kisaan yhteislähtönä. Juhannusaaton kisassa kaikkein tärkeintä eivät ole loistavat golfsuoritukset, vaan ennemminkin on tarkoitus nauttia hyvästä seurasta ja rakkaasta harrastuksesta kesäillassa tunnelmoiden! Golfin lisäksi kierroksen aikana on tiedossa muutakin leikkimielistä kisailua.
Juhannuspäivänä 25.6.16 kilpaillaan Lakeside Juhannus Open, johon startataan väliaikalähdöillä klo 12 alkaen. Kisa käydään kahdessa sarjassa: 0-15,4 tasoituksellisena lyöntipelinä ja 15,5-36 pistebogeyna. Juhannusviikonlopun kisarupeaman päättää sunnuntaina 26.6.16 Pirunpellossa pelattava Keskikesän Scramble, joka kisataan nelihenkisin joukkuein.
Keskikesän juhlaa voi viettää myös ilman kilpailuihin osallistumista, kahdesta kentästämme toinen on aina muiden kuin kisaan osallistuvien pelaajien käytettävissä. Kentät, toimisto ja ravintola palvelevat pelaajiamme koko juhannusviikonlopun ajan.
Tervetuloa nauttimaan keskikesästä ja golfista Lakesiden juhannukseen!