Golf Balata Openissa kova tulostaso ja tiukka kisa hienoista palkinnoista
Proshopimme perinteinen nimikkokilpailu Golf Balata Open kisattiin Järvenranta-kentällä elokuun viimeisenä sunnuntaina 28.8.2016. Edellisenä päivänä riehunut myrsky oli hellittänyt ja kisapäivän aamusta saakka päästiin pelaamaan mainioissa olosuhteissa hyväkuntoisella kentällä.
Kisa käytiin kolmessa sarjassa siten, että alle 10,5 tasoituksilla pelattiin tasoituksellista lyöntipeliä ja kaksi muuta sarjaa (10,5-17,4 ja 17,5-36) pelattiin pistebogeyna. Eri sarjojen tulokset löytyvät Golfboxin kisakalenterista kotisivuiltamme.
Golf Balata Openin hengessä kisassa oli myös runsaasti erikoiskisoja ja muita palkintoja. Myös mahdollisesta Hole In Onesta luvattu palkinto meni jakoon, kun Miikka Honkanen teki holarin väylällä 12. Lähimmäs lippua -kisan voittotulos tuolla väylällä kirjattiin siis komeasti nollaksi. Onnea Miikka!
Erikoiskisojen palkitut:
Lähimmäs lippua #2 Tero Lahtinen 62 cm
Lähimmäs lippua #5 Tuomas Tatti 86 cm
Lähimmäs lippua #12 Miikka Honkanen 0 cm = HIO!
Lähimmäs lippua #15 Miikka Honkanen 186 cm
Lähimmäs lippua #17 Ari Alatalo 86 cm
Pisin draivi #4 Tuomas Seppälä
Paras scratch Toni Viitaniemi brutto 70 (-1)
—
Onnittelut kaikille menestyjille ja suurkiitokset Golf Balatalle hienosta kilpailusta!